Rozmiar: 53621 bajtów

COŚ NIECOŚ O ZAMKACH BŁYSKAWICZNYCHCo to jest?
 

 

Zamek błyskawiczny (ang. zip fastener, zipper, zip; niem. Reissverschlüsse) - mechanizm spinający służący do łączenia i rozłączania brzegów części włókienniczych, skórzanych i innych.
Podstawową częścią zamka błyskawicznego jest łańcuch spinający wykonany ze zbioru powtarzalnych elementów, trwale osadzonych na brzegach dwóch taśm, które pod wpływem nasuwanego suwaka wzajemnie blokują swe położenia tworząc z dwóch oddzielnych połówek spięty łańcuch.
 

Nazwy części składowych

 

Taśma nośna - element prawej lub lewej połowy zamka błyskawicznego, na którym osadzony jest łańcuch spinający, łącznik i końcówka.

Cząstki łańcucha spinającego - pojedyncze elementy spinające, wykonane z metalu lub tworzywa, zamocowane
w odpowiednich odległościach na taśmach.

Końcówka - część osadzona na końcach połówek łańcucha spinającego lub taśm, zabezpieczająca przed ściąganiem suwaka.

Spirala łańcucha spinającego - żyłka tworzywa lub drut metalowy nawinięte śrubowo, odpowiednio uformowane, połączone z taśmą.

Łącznik stały - część osadzona na końcu łańcucha spinającego lub taśm, ustalająca położenie cząstek lub zwojów prawej względem lewej połowy łańcucha, zabezpieczająca zamek przed rozdzieleniem jego połówek oraz zsunięciem się suwaka.

Łącznik rozdzielny - wsuwka i gniazdo osadzone na końcach łańcucha spinającego lub taśmy, zabezpieczające przed rozdzieleniem się zamka.

Łącznik suwakowy - dwie współpracujące wsuwki osadzone na końcach taśm, które wraz z nasuniętym na nie suwakiem spełniają rolę łącznika rozdzielnego.

Suwak - część do łączenia i rozłączania łańcucha spinającego zamka.

Suwak samoblokujący - suwak zapewniający samoczynne ustalenie położenia suwaka w dowolnym miejscu na łańcuchu spinającym po zwolnieniu uchwytu.

Suwak blokujący - suwak zapewniający ustalenie położenia suwaka w dowolnym miejscu na łańcuchu spinającym po dociśnięciu uchwytu z zaczepem.

Suwak nieblokujący - suwak nie zapewniający stałego położenia na łańcuchu spinającym zamka.

Uchwyt - element służący do przesuwania suwaka po łańcuchu spinającym.
 

   

Strona główna

Klasyfikacja

Historia przemysłu

Nazewnictwo
Podział
Użytkowanie
NormySerwis LEO
LEO 1973


Strona główna   Klasyfikacja   Historia przemysłu
Nazewnictwo Podział Użytkowanie Normy   Serwis LEO LEO 1973

Copyright © 2001-2008, Webmaster.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2008